Kategoriler
Dekorasyon

Halı, Koltuk Ve Mobilya Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Ev içi tasarım uzmanları, odada ilk olarak halı seçiminin yapılmasını, daha sonra diğer eşyaları seçmeyi öneriyor. Bu durum halının dekorasyonda öneminin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Ancak ilk olarak halı seçimi yapmak bazı durumlarda mümkün olmayabiliyor.

 

Genellikle öncesinde dekore edilmiş bir odaya halı seçimi yapmanız gerekebiliyor. Bu durumda, halı renk seçimi tercihlerinizi nasıl yapmanız gerektiğini, halıların, koltuk ve mobilyalarla renk uyumunun nasıl oması gerektiğini bilmelisiniz. 

 

Halıların Dekorasyonda Önemi

 

Dekorasyon şüphesiz artık evimizin vazgeçilmez parçası haline geldi. Dekore edilmemiş bir oda, demode olarak görüldüğü gibi pek hoş karşılanmıyor. Bu nedenle, sadece halı, mobilya, koltuk almakla işlem bitmiyor.

 

Bunların birbiriyle olan uyumuna da dikkat edilmesi gerekiyor. Burada bilmemiz gereken en önemli ayrıntı, halıların dekorasyonda ne gibi etkilerinin olduğudur. Dilerseniz, ayrıntılarla halılarında dekorasyon için neden önemli olduğuna baktıktan sonra, renk uyumu tercihlerine göz atalım. 

Halılar, oda içerisinde geniş alan yaratmanın veya tasarım belirlemenin en önemli parçalarıdır. Halı seçiminizi yanlış yaparsanız, mobilyalarınızın herhangi bir değeri kalmayabilir. 

Halı, odanızı bambaşka bir hale getirebilecek unsurlardır. Özellikle odalarınızın ölçülerini veya yapısını beğenmiyorsanız, uygun halılarla kendi istediğiniz şekle getirebilirsiniz. 

Kendinizi psikolojik anlamda besleyebilirsiniz. Yapacağını halı tercihleriyle, her gün daha iyi bir psikolojiyle uyanabilirsiniz. Bununla birlikte, doğru seçimlerle sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

Halıların Koltuk ve Mobilyalarla Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

 

Halı tercihlerinin önemini artık biliyoruz. Şimdi dilerseniz en önemli ayrıntılara değinelim. Oda dekorasyonların için halı seçiminin önemi kadar, mobilya ve koltuklarla olan uyumu da oldukça önemlidir. Salonda, mutfakta veya oturma odasında yapacağınız mobilya seçimleri, halılarınızın renkleriyle ne kadar uyumluysa, görünüm aynı ölçüde güzel olacaktır.

   

Koltuk seçiminizin spor tarzda olduğunu düşünelim. Bunun için klasik bir halı seçmek yerine, daha canlı renklerde olan sportif tarzda halıları tercih edebilirsiniz. Bu sayede odanızda dekorasyon karmaşası minimum seviyeye iner.

 

Renk uyumunun önemine dikkat edilecek olursa, bunun tümü yansıttığı unutulmamalıdır. Mobilya, koltuk ve halılarda uyumluluk yakalanmazsa, tüm dekorasyonda sorunlar yaşanabilir. 

 

Renk Uyumunun Yakalanması

 

Renk uyumunun olması, birbirleriyle olan birlikteliklerinin çok daha net bir şekilde ortaya konulması için çok önemlidir. Örneğin, yeşil renkte bir ev halısı, bej veya krem tonlarındaki koltuk ve mobilyalarıyla tamamlanabilir.

 

Açık renkli halılar tercih edilecekse, daha koyu tonlarda mobilya seçimi yapılabilir. Örneğin, beyaz veya krem rengin olan bir halı için yapılacak en doğru koltuk ve mobilya seçimi, kahverengi veya mavi renkleri olabilir. 

 

Siyah koltuklara ve krem renginde mobilyalara sahipseniz, o zaman en doğru halı rengi seçimi açık tonlara yakın renklerden olmalıdır. Gri, pembe gibi renkler bu renkler arasında seçilebilecekler arasında bulunuyor. Oturma odası ve salonlarda genellikle, açık-koyu tonlarını birleştirmeniz, birbirine aykırı olan renkler kullanmamanız gerekiyor. 

 

Mutfakta Renk Uyumu

 

Renk seçiminde mutfağın yeri ise daha farklıdır. Eskisi gibi mutfakta halı seçiminin daha az yapıldığı biliniyor. Mutfakta koyu gri tonlarında olan halılar seçilebilir, desenli mobilyalarla buna artı değer katılabilir. Mutfakta dikkat edilmesi gereken en önemli konu, renk seçimlerinin abartıya kaçmadan yapılmasıdır. Daha sade renkler seçilmesi, mutfağın daha geniş ve güzel görünmesinin yoldur. 

 

Halılar ve Diğer Eşyalar Arasında Uyumun Yakalanması

 

Halılar ve mobilyalar arasında uyumun yakalanabilmesi için Boyraz Halı her an sizlere hizmet sunuyor. Her renkte ve tarzda istediğini halıyı burada kolayca bulabilirsiniz. Bilindiği gibi halıların ev içi dekorasyonda yeri oldukça önemlidir.

 

Ancak dekorasyon oluştururken, tamamlayıcı ve ana unsurun hangisi olduğu bilinmelidir. Ana unsurun halılar mı yoksa mobilyalar mı olduğu belirlendikten sonra, diğer tamamlayıcı unsura odaklanabilir. Uyum yakalanabilmesi için çeşitli yöntemlere başvurulabilir. 

Desenli bir bordo renkte halı seçimi yaptığınızda bu oldukça iddialı gelebilir. Ancak bu dekorasyonda ana unsur halı olduğundan, renk uyumunda seçim için uygun mobilya ve koltuklar seçilmelidir. Bordo renkte bir halı için tamamlayıcı olarak, açık mor koltuklar, gri mobilyalar daha uygun olacaktır. 

Mobilyaların ön planda olduğu dekorasyonlarda ise tamamlayıcı olarak halı seçimine dikkate alınabilir. Mobilyalarınız kırmızı renkteyse, halılarınızı gri veya krem rengi olarak seçebilirsiniz. Daha canlı bir görünüm sağlamak için açık kahverengi veya turuncu renklerde halıları seçebilirsiniz. 

Koltukların ön planda olduğu dekorasyon fikirlerinde, halı ve mobilya seçiminizin mutlaka sade kalmasına dikkat etmelisiniz. Koyu renklerde koltuklara, açık renk mobilya ve halılarla rahatlık kazandırabilirsiniz. 

Renk Uyumunun Avantajları Neler?

 

Halılarınızı, mobilyalarınızı ve koltuklarınızı özenle seçerek, dekorasyon anlamında mükemmeli yakalayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken birbirine uygun renkleri seçmek olacaktır. Peki, bu renk uyumu, evinize ne gibi değerler ve avantajlar kazandırabilir. 

Her şeyden önce evinizin dekorasyon kontrolü sizin elinizde olur. Başarılı bir iş ortaya koymanız hiçte zor olmayacaktır. Evinizin odaları nasıl olursa olsun, sizin istediğini şekilde şekillenmeye başlayacaktır.

 

Göz kamaştıran bir ortam hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte sadeliği seviyorsanız bunu tercih edebilirsiniz. Psikolojik anlamda daha enerjik olabilmek için canlı renk seçimleri yapabilir veya kendi biçiminizi oluşturabilirsiniz. 

Renk uyumunun önemli avantajlarından birisi de uzun zaman birlikte kullanılabilir olmasıdır. Örneğin, uyumlu renklerde halı ve mobilya tercihleri yaptığınızda, halı veya mobilyalarınızı değiştirseniz bile uyumu kaybetmemiş olursunuz.

 

Hoşlandığınız tarzı yansıtmanız mümkün hale gelir. En büyük avantajlardan birisi budur. Çünkü uyumun en önemli noktası, renkleri birbirleriyle barıştırmak olacaktır. Boyraz Halı’da En İyi Seçenekleri Bulabilirsiniz.

Mobilya ve koltuk seçiminizi yaptınız, geriye sadece halı seçimi kaldıysa artık yapacağınız çok basit. Boyraz Halı İnternet sayfasına boyrazhali.com’a girerek veya mağazalarını ziyaret ederek, kendinize en iyi ve uygun olan halıları anında seçebilirsiniz. Birbirinden farklı her çeşitten halıyı bulabileceğiniz Boyraz Halı ile sizler de en güzel dekorasyon fikirlerinizi evinize yansıtabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir